Signatarai – tautos lemties valandomis

PaveikslėlisPaveikslėlis

Įgyvendintas prasmingas Kovo 11-osios akto signataro Bronislovo Lubio sumanymas – išleista knyga “Lietuvos Respublikos Steigiamojo Seimo ir Atkuriamojo Seimo nariai: glaustos biografijos“. Praėjusį ketvirtadienį ji pristatyta Lietuvos pramonininkų konfederacijoje.

Jūratė MIČIULIENĖ

Knyga, supažindinanti su Lietuvos valstybės steigėjais ir atkūrėjais, – vienas iš daugelio milžiniškų verslo projektų autoriaus daktaro B.Lubio istorinių ir kultūrinių sumanymų. Pirmoji albumo dalis – perleistas 1924 metais Seimo kanceliarijos jau antikvarine retenybe tapęs leidinys “Trumpos Steigiamojo Seimo narių biografijos su atvaizdais“ primena tuos žmones, kurie dėjo pamatus Lietuvos Respublikos moderniajam parlamentarizmui 1920-1922 metais. Antroji dalis pasakoja, kokie žmonės atėjo į Seimą 1990 metais.

Aukcione įsigijęs 1924 metų Seimo kanceliarijos išleistą knygą (kairėje) B.Lubys keletą metų puoselėjo mintį apie naująjį leidinį, kuris pasirodė jam jau išėjus amžinybėn.

J.Vileišio darbų tęsėjas

Daktaras B.Lubys savo idėja išleisti istorinę knygą pirmiausia pasidalijo su Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidente Birute Valionyte. Klubas, suprantama, tokiam sumanymui pritarė. Antrosios dalies įžangą parašė Atkuriamojo Seimo, tuometinės Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis.

Kaip pasakojo B.Valionytė, buvo svarstyta, ar knygoje atskleisti visus Aukščiausiosios Tarybos narius, ar tik Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signatarus. Kaip žinome, trys jų posėdyje nedalyvavo, devyni buvo vėliau išrinkti, o šeši, balsuodami dėl Nepriklausomybės, susilaikė. “Aukščiausioji Taryba darbą pradėjo 1990 metų kovo 10 dieną, dar nepasibaigus rinkimų kampanijai. Rinkimai įvyko po kovo 11-osios. Kad nereikėtų rašyti daug paaiškinimų prie pavardžių, apsisprendėme į knygą sudėti tik signatarus, – pasakojo B.Valionytė. – Kiek žinau, B.Lubiui labai patiko Jonas Vileišis, 1918 metų Vasario 16-osios akto signataras (“Lietuvos žinių“ steigėjas – aut.). B.Lubys, galima sakyti, tęsia jo darbus. Tai mūsų laikų Vileišis.“

Pasak knygos pristatyme dalyvavusio profesoriaus, Kovo 11-osios Akto signataro Bronislovo Genzelio, atgimusią Lietuvą sunku įsivaizduoti be Justino Marcinkevičiaus ir B.Lubio. “Aš skeptiškai žvelgiu į užsienio investuotojus, – sakė B.Genzelis. – Kad ir koks geras, doras jis būtų, niekada nebus Lietuvos patriotas. Šiuo klausimu mes sutarėme su B.Lubiu. Mūsų valstybė atsigaus tada, kai Lietuvoje klestės savas verslas, sava pramonė. B.Lubį už tai gerbiu. Esu įsitikinęs, kad jis bus įrašytas į Lietuvos istoriją kaip vienas rimčiausių mūsų valstybės veikėjų.“

Impresionistinės biografijos

Antrąją knygos dalį – glaustas Kovo 11-osios Akto signatarų biografijas – parašęs žurnalistas Aras Lukšas pasakojo, koks netikėtas jam buvo knygos leidėjo ir sudarytojo Klaudijaus Driskiaus pasiūlymas. “Pamaniau, o ką čia dar galima parašyti. Šiek tiek abejojau tokio darbo prasmingumu. Glaustų, išsamių biografijų internete pilna. Kokia prasmė dar rašyti, pamaniau, – pasakojo jis. – Pasirodo, ne taip supratau.

Parašius pirmuosius bandymus, K.Driskius paprašė iš biografijų palikti tik gimimo vietą, datą ir profesiją. O visa kita turėtų būti impresija, esė, savotiškas haiku, kaip aš įsivaizduoju kiekvieną asmenį. Tada supratau, kaip tai sudėtinga. Nors tais laikais dirbau Lietuvos radijo žurnalistu, tada Seime dar neturėjome specialaus, nuolat ten dirbančio žurnalisto, asmeniškai pažinojau tik nedaugelį signatarų. Kai kurių iš atminties net veidai buvo išblukę. Teko peržiūrėti daugybę senų archyvinių televizijos laidų ir tų, kuriose jie buvo kviesti kalbėti Nepriklausomybės 20-mečio proga. Apie daugelį susidariau nuomonę iš jų pasakytų žodžių, darbų. Kuriant impresionistinius trumpus tekstus teko vadovautis intuicija.

Pakartotinai jų nekalbinau, kadangi visų pakalbinti jau būtų neįmanoma, daugelio net nėra tarp gyvųjų. Dar daugiau poezijos vėjų būtų likę tose biografijose, jei ne B.Valionytė, šiek tiek prigesinusi mano kūrybą. Kas, jei ne ji geriausiai pažinojo juos visus.“
Tekstų autorius prisipažino, kad ne visiems signatarams patiks tai, kas apie juos parašyta. “Iš anksto atsiprašau, bet tokius aš juos mačiau“, – sakė A.Lukšas.

Archyvuose nėra

Pasak knygos sudarytojo K.Driskiaus, pasirodo, rasti Atkuriamojo Seimo narių nuotraukas buvo nelengva. “Maniau, kad 1989 metais kandidatavę žmonės bus užpildę anketas ir, be abejo, prisegę geros kokybės nuotraukas, – prisipažino K.Driskius. – Ieškojau tų anketų ir labai nustebau, kad nė vienas Lietuvos archyvas, nei Vyriausioji rinkimų komisija tų dokumentų – anketų, nuotraukų – neturi. Neabejoju, kad po keliolikos metų ši įdomi medžiaga atsiras. Tačiau dabar teko eiti kitu keliu – kreipiausi į kolegas fotografus. Knygoje matysite keletą dešimčių portretų, kurie niekada neskelbti, jie sukurti Lietuvos fotomenininkų sąjungos nario Viliaus Jasinevičiaus. Tai tikras atradimas.“

Signataro Česlovo Juršėno teigimu, ši knyga skaitytojams leis susidaryti įspūdį, kokia buvo mūsų modernaus parlamentarizmo pradžia. Daugelis Steigiamojo Seimo narių prie valstybės vairo atėjo “nuo žagrės“. Atkuriamasis Seimas buvo labai margas.

Ką tik pasirodžiusią knygą koncernas “Achemos grupė“ padovanos visoms Lietuvos mokykloms, bibliotekoms, Lietuvos atstovybėms ir lietuvių bendruomenėms užsienyje.

“Lietuvos žinios“, 2012-03-10

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s