Vakar Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje pristatyta knyga “Didžiosios tremtys. Buriatija. 1948 m.” Tai pirmoji knyga iš serijos “Didžiosios tremtys“.
Apie tai, kiek žmonių buvo išvežta per trėmimų operaciją „Vesna“, būta įvairių versijų. Vis dėlto šiandien, remiantis archyviniais šaltiniais, galima tvirtinti, kad į tremtinų žmonių sąrašus buvo įtraukta 56718 asmenų. Trėmimų organizatorių pranešime Maskvai ir SSRS MGB 2-osios valdybos ataskaitoje teigiama, kad gegužės 22–23 dienomis į Buriatijos-Mongolijos ASSR buvo išvežtos 11345 šeimos arba 39766 žmonės.
Apie visas prieškario ir pokario trėmimų bangas skaitykite luksas.blog archyvo tekste „Juodojo birželio šešėlis“
Iš viso nuo 1944 metų iki 1958 metų sovietinio genocido ir teroro aukomis tapo ne mažiau kaip 456 tūkst. lietuvių. Kas antras suaugusysis. Kas antras vyras. Kas aštunta moteris. Kas penkioliktas vaikas. O dabar prie šių aukų pridėkime dar 490 tūkst. žmonių, kurie dėl okupantų teroro buvo priversti pasitraukti į Vakarus arba repatrijuoti. O kur dar Antrojo pasaulinio karo aukos, pirmiausia – nužudyti Lietuvos žydai? Net ir atmetę tuos, kuriems pavyko išgyventi ir sugrįžti, gauname siaubingą statistiką – per tuos metus netekome daugiau kaip milijono mūsų piliečių. Kas trečio žmogaus!
Apie 1941 metų trėmimus:
Apie 1941 metų trėmimus:
Apie 1949 metų trėmimus: