Rugsėjo 17 d. Sajūdžio ir žaliųjų akcija prieš IAE trečiojo bloko statybą

P-31616

1988 metų rugsėjo 17 dieną Lietuvos persitvarkymo sąjūdis drauge su Lietuvos „žaliaisiais“ gyva  5949 žmonių grandine apjuosė Ignalinos atominę elektrinę, reikalaudami nutraukti jos trečiojo bloko statybą. 

Išsamiau apie tai – luksas.blog archyvo rašinyje

Mūšis prieš taikų atomą

Ekologiniai šūkiai buvo puiki dingstis kelti politinius reikalavimus ir pareikalauti iš tuomet Lietuvą dar valdžiusios Komunistų partijos aiškiai suformuluoti savo poziciją dėl Lietuvos suvereniteto, o vėliau – ir nepriklausomybės. „Sąjunginių žinybų diktatui – ne“. Suverenitetui – taip“: tokie rugsėjo 17-osios akcijos dalyvių kelti reikalavimai  mitinguotojų jau aiškiai nebetilpo į grynai gamtosauginius rėmus. Čia verta prisiminti, kad būtent „žaliosios“ ar paminklosaugininkų organizacijos ir buvo tos pirmosios kregždės, atnešusios į Lietuvą Atgimimo pavasarį.

Atrodo, kad tikrasis, nematomas mūšis dėl jėgainės ateities vis dėlto vyko net ne Vilniuje, o Maskvos žinybų koridoriuose. Kaip bebūtų, pastangos priešintis sąjunginių žinybų diktatui ir išsaugoti švarią Lietuvos gamtą gerokai sutvirtino Sąjūdžio pozicijas kovoje prieš permainas vilkinusią ir nuolat svyravusią LKP vadovybę. Populiarus tuomet šūkis „Neteršk Lietuvos“ netrukus įgijo kur kas gilesnę prasmę – jis ragino saugoti nuo užterštumo ne tik aplinką, bet ir žmonių protus bei dvasią.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s