Rugsėjo 18 d. žuvo paskutinieji Dainavos apygardos partizanai

PF565

1954 metų rugsėjo 18 d. Prienų rajono Naudžiūnų kaime žuvo paskutinieji Dainavos apygardos partizanai: Jurgis Palionis-Dobilas ir apygardos vado pareigas ėjęs Dzūkų rinktinės vadas Vincas Daunoras-Ungurys. Mirtis šiuos vyrus pasivijo praėjus net porai metų po to, kai buvo sunaikintas ir apygardos štabas, ir paskutinis joje veikęs būrys. Iš daugiau nei trijų šimtų 1948-aisiais apygardoje veikusių laisvės kovotojų, jie liko tik dviese.

Išsamiau apie tai – luksas.blog archyvo tekste:

Sunaikinti, bet nepasidavę

1955 spalio 29 diena datuotoje LSSR KGB 4-os valdybos 2 skyriaus viršininko K. Martusevičiaus visiškai slaptoje pažymoje teigiama, jog „1954 metais KGB rajonų aparatai drauge su 4 valdyba likvidavo 80 banditų, iš jų: 27 sučiupti, 37 užmušti ir 16 legalizuota“. Pažymoje taip rašoma apie penkias visiškai arba iš dalies likviduotas „bandas“ ir apie tai, jog „likviduotas bandos vadeiva Daunora“.

Paskutiniuoju apygardos vadu tapęs V. Daunoras-Ungurys taip pat tapo gudriai suregzto MGB plano auka. 1952 metais saugumiečiai inscenizavo Kazimieraičio ir Šarūno rinktinių sąskrydį, kuriame apygardos vadu išrinktas Medelis, o štabo visuomeninės dalies viršininku – Putinas. Trūkinėjant ryšiams su apygardoje veikusiais padaliniais, niekas net neįtarė, kad abu šie „kovotojai“ yra perverbuoti MGB agentai.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s