Rugsėjo 28 d. Tuskulėnų aukų atminimo diena

0-106628

2006-aisiais Lietuvos Respublikos Seimas į atmintinų dienų sąrašą įtraukė Tuskulėnų aukų atminimo dieną. Vilniuje, buvusio Tuskulėnų dvaro teritorijoje masinėse kapavietėse buvo užkasti 1944–1947 metais NKVD-NKGB- MGB vidaus kalėjime Vilniuje sušaudytų asmenų palaikai. Vykdant karo tribunolų nuosprendžius, per šiuos trejus metus sovietinio saugumo rūsiuose buvo sušaudyti 767 žmonės.

Pirmaisiais pokarinės sovietinės okupacijos metais okupacinė valdžia vykdė žiaurias represijas prieš Lietuvos piliečius, pasitelkdama neteisėtus „įstatymus“. NKVD, NKGB, MGB ir joms pavaldžios arba su jomis susijusios institucijos persekiojo ir žudė sovietų valdžios priešininkus. Žmonės, nesusitaikę su Lietuvos okupacija, buvo persekiojami, tardomi ir žudomi, vėliau slepiant nusikaltimų pėdsakus.

Išsamiau apie čekistinius budelius ir Tuskulėnuose palaidotas jų aukas – luksas.blog archyvo rašinyje:

Tuskulėnai – negyjanti Vilniaus žaizda

Iš palaikų apžiūros paaiškėjo kad beveik 95 proc. Tuskulėnuose palaidotų aukų mirė nuo pistoleto šūvio į pakaušį arba į kairę galvos pusę. Kai kurie buvo nužudyti dviem, trim, o vienu atveju – net šešiais šūviais. Paaiškėjo ir tai, kad daliai pasmerktųjų budeliai gailėjo net kulkos – dalis jų buvo ne nušauti, o tiesiog užkapoti ir subadyti. Identifikuotų palaikų analizė rodo, kad žiauriausiai buvo  nužudyti partizanai ir vokiečių kariniuose daliniuose ar okupacinėje administracijoje tarnavę lietuviai. Vadinasi, budeliai buvo ne vien nuosprendžio vykdytojai, nieko nežinantys apie savo aukas – akivaizdu, kad jie turėjo pakankamai informacijos apie pasmerktuosius.

Netrukus B. Prikazčikovas su dar septyniais bendrininkais keistomis aplinkybėmis žuvo automobilio katastrofoje, važiuodamas sunkvežimiu iš Trakų į Vilnių. Kas šiandien gali pasakyti, ar tai buvo Dievo pirštas, ar nebereikalingą ir niekur nepritaikomą, tačiau daug žinojusį galvažudį tiesiog pašalino saviškiai?

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s