Spalio 1 d. Lietuvoje įvestas litas

1922 metų spalio 1 dieną Lietuvoje buvo įvestas litas. Nelengvomis sąlygomis atsiradusi lietuviška valiuta atlaikė visus sunkumus ir ekonomikos krizes. Po 1929 metų Didžiosios depresijos, sudavusios neregėtą smūgį daugelio Vakarų valstybių finansams bei ūkiui, lietuviškas litas iki pat karo išliko viena iš keturių pasaulio valiutų, kurios tuomet nebuvo devalvuotos.

Įdomu,  kad lygiai po 70 metų, 1992 m. spalio 1 d. dieną iš apyvartos buvo išimti rubliai ir vienintele teisėta mokėjimo priemone tapo „vagnorėliais“ praminti bendrieji talonai. Na o litas į apyvartą sugrįžo 1993 metų birželio 25-ąją.

Išsamiau apie lito likimą – luksas.blog archyvo rašinyje:

Atlaikęs krizes ir audras

Nors nuo 1923 metų pradžios litas liko vienintelė mokėjimo priemonė, jam dar reikėjo pelnyti atsargių lietuvių pasitikėjimą. Šiam psichologiniam barjerui įveikti prireikė dar gerų trejų metų. Tik 1926 metais Lietuvos bankas oficialiai pranešė, kad litas užėmė tvirtas pozicijas tiek šalyje, tiek pasaulinėje valiutų rinkoje. Tokį nacionalinės valiutos stabilumą galima paaiškinti griežta, netgi asketiška Lietuvos banko ir Vyriausybės pinigų politika. Įstatymas reikalavo, kad aukso rezervais būtų padengta ne mažiau kaip trečdalis visos apyvartoje cirkuliuojančios pinigų masės, o likusioji dalis turėjo būti garantuota užsienio valiuta ar prekybiniais vekseliais.
Lito sugrįžimas po 53 metų pertraukos didele dalimi pakartojo jo įvedimo istoriją. Tačiau šį kartą sąlygos įvesti nacionalinę valiutą buvo dar sunkesnės nei 1922-aisiais: ištrūkti iš rublio zonos buvo sudėtingiau, nei atsisakyti ostmarkėmis Lietuvą užtvindžiusio Vokietijos banko paslaugų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s