Gustaitis, Antanas (1898 03 26 – 1941 10 16)

Antanas_Gustaitis

 

Antanas Gustaitis – Lietuvos karo aviacijos vadas, brigados generolas, aviakonstruktorius,  lėktuvų ANBO kūrėjas.

Gimė 1898 m. kovo 26 d. Marijampolės apskrities Sasnavos valsčiaus Obelinės kaime.

1916 m. įstojo į Petrapilio Imperatoriaus Aleksandro I susisiekimo kelių inžinerijos institutą. Tačiau po metų buvo mobilizuotas į Rusijos kariuomenę. Po bolševikų perversmo grįžo į Lietuvą.

1919 m. kovo 15 d. įstojo savanoriu į besikuriančią Lietuvos kariuomenę ir buvo pasiųstas  į Karo aviacijos mokyklą.

1919 m. gruodžio mėn. baigusiam mokyklą A. Gustaičiui  suteiktas inžinerijos leitenanto laipsnis.

1920 m. sausio mėn. paskirtas karo aviacijos mokomojo būrio vado padėjėju, o balandžio mėn. – pirmosios oro eskadrilės lakūnu mokiniu. Dalyvavo nepriklausomybės kovose su lenkais.

1921 m. kovo mėn. perkeltas į antrąją oro eskadrilę. Baigęs aukštojo pilotažo kursus,  paskirtas aviacijos teorijos instruktoriumi aviacijos karininkų kursuose.

1925 m. liepos 14 d. Kauno aerodrome sėkmingai išbandė pirmąjį savo suprojektuotą vienvietį lėktuvą „ANBO-I“.

1925 m. spalio mėn. pasiųstas studijuoti lėktuvų konstravimo į Paryžiaus Aukštąją aeronautikos ir mechaninių konstrukcijų mokyklą. Ten suprojektavo dvivietį  mokomąjį „ANBO-II“

1928 m. liepos 23 d., sėkmingai baigęs mokslus Paryžiuje, gavo inžinieriaus diplomą, grįžo į Lietuvą ir buvo paskirtas karo aviacijos viršininko padėjėju.

1928 m. spalio 10 d. paskirtas Karo aviacijos štabo viršininku

1929 m. paskirtas Karo aviacijos parko viršininku.  Tų pačių metų spalio 5 d. į orą pakilo A. Gustaičio sukonstruotas mokomasis  lėktuvas „ANBO-III“ – pirmasis tokio tipo serijinės gamybos orlaivis.

1932 m. liepos 14 d. A. Gustaitis sėkmingai išbandė vieną geriausių savo konstrukcijos žvalgybinių lėktuvų „ANBO-IV.

1934 m. birželio 25 d. – liepos 19 d. A. Gustaičio vadovaujama trijų „ANBO-IV“ eskadrilė sėkmingai ir tiksliai įveikė apie dešimt tūkstančių kilometrų, aplankydama  dvylikos Europos valstybių sostines maršrutu Kaunas–Stokholmas–Kopenhaga–Amsterdamas–Briuselis–Londonas–Paryžius–Roma–Viena–Praha–Budapeštas–Bukareštas–Kijevas–Maskva–Kaunas.

1935 m. vasario 14 d. A. Gustaitis paskirtas karo aviacijos viršininku.

1939 m. rugsėjo 5 d. išbandė paskutinį savo kūrinį – „ANBO-VIII“.

Sovietams okupavus Lietuvą, buvo paskirtas Karo aviacijos likvidacinės komisijos pirmininku.

1941 m. pradžioje prasidėjus masiniams suėmimams ir trėmimams, padėjęs sutvarkyti savo žmonai ir dukroms repatrijavimo į Vokietiją dokumentus, pats nutarė iš Lietuvos pasitraukti nelegaliai.

1941 m. kovo 4 d. sovietų pasieniečių buvo sulaikytas netoli Šeštokų  geležinkelio stoties,

1941 m. kovo 7 d. iš Kauno kalėjimo išsiųstas į Maskvą.

1941 m. birželio 27 d. apkaltintas šnipinėjimu vokiečiams ir nuteistas sušaudyti

Nuosprendis įvykdytas 1941 m. spalio 16 d.

Išsamiau apie A. Gustaitį – luksas.blog archyvo rašinyje
Nutrūkęs skrydis

Viena iš tokių niekšybių A. Gustaičiui buvo itin skausminga: jam buvo pavesta per penkis mėnesius likviduoti Lietuvos karo aviaciją. Sunku pasakyti, ką jautė generolas, matydamas, kaip jo puoselėtas ANBO VIII, išmestas iš Fredos dirbtuvių rūdija lietuje. “Kaip jie viską niekina, kokie idiotai, net nepasinaudoja tuo, kas taip vertinga“, – stebėdamas, kaip raudonarmiečiai vos ne į gabalus drasko lėktuvus ir ką galėdami tempia kas kur, kalbėjo generolas.

Kovo 4-osios rytą susitikęs su pasienio vedlio patikėtiniu, A. Gustaitis 14 valandą 50 minučių sėda į traukinį, Vykstantį į Šeštokus. Išlipęs Šeštokų stotyje pereina geležinkelį. Už kelių šimtų metrų jį pasiveja vedlio važnyčiojamas vežimas. Tačiau kelionė sienos link nutrūko vos už puskilometrio. Buvo gal pusė aštuonių vakaro, kai vežimą sustabdė netikėtai pasirodę du sovietų pasieniečiai ir pareikalavo parodyti dokumentus. Suprasdamas, kad kitos išeities nėra, A. Gustaitis šoka iš vežimo ir leidžiasi bėgti, tačiau jį sustabdo šūviai.

Toliau įvykiai klostosi žaibo greitumu. Kovo 6 dieną A. Gustaitis atsiduria Kauno NKVD kalėjimo kameroje, o jau kitą dieną išvežamas į Maskvą. Buvusiam karo aviacijos viršininkas kaltinamas kova prieš sovietų valdžią Lietuvoje, ryšiais su vokiečių žvalgyba ir mėginimu nelegaliai pereiti SSRS ir Vokietijos sieną. Tardymai trunka pusmetį, sprendžiant iš apklausos protokolų, visi jie vyksta naktimis. Žinant NKVD kalėjimo tvarką, draudžiančią kaliniams miegoti dienos metu, reikia tik įsivaizduoti, kodėl vasaros viduryje A. Gustaitis galiausiai savo parašu patvirtina visus jam mestus kaltinimus. Liepos 7 dieną įvykusiame teismo posėdyje jis prisipažįsta kaltas, o nuo paskutinio žodžio atsisako. Tą pačią dieną SSRS Aukščiausiojo teismo kolegija nuteisia A. Gustaitį sušaudyti

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s